Historia spotkań z ROW 1964 Rybnik

Dwa zwycięstwa ROW-u i jedno Górnika. Tak przedstawia się bilans bezpośrednich pojedynków pomiędzy oboma zespołami.

Po raz pierwszy oba zespoły spotkały się w sezonie 2013/2014 po którym Górnicy wywalczyli drugi w historii Klubu awans do Ekstraklasy. Niestety zielono-czarni spotkań z klubem z Rybnika nie wspominają najlepiej. Oba pojedynki z Energetykiem, bo tak wówczas nazywała się drużyna ROW-u zakończyły się zwycięstwem rywali.

W obu spotkaniach rybniczanie przechylili wagę zwycięstwa w końcowych minutach spotkania. W Rybniku dopiero bramka z 86 minuty Mariusza Muszalika dała podopiecznym Ryszarda Wieczorka trzy punkty.

Jeszcze ciekawsze było spotkanie w Łęcznej. Górnicy pewnie prowadzili do przerwy 1:0 po bramce Nikolaja Kozacuksa. W drugiej połowie najpierw do wyrównania doprowadził senegalczyk Idrissa Cisse, a potem już w doliczonym czasie gry trzy punkty zapewnił Energetykowi Michał Płonka.

– Całe spotkanie było pod nasze dyktando, a goście może ze dwa razy wyszli z kontrą, po których padły bramki – wspomina tamto spotkanie Michał Zuber, który grał od 75 minuty. Wagę zwycięstwa gości podkreśla również fakt, że blisko przez pół godziny grali w osłabieniu po czerwonej kartce Huberta Otręby.

– Nie udało nam się wtedy zdobyć ani jednego pkt w spotkaniach z ROW-em, ale koniec końców ten sezon był dla nas i dla naszych kibiców bardzo dobry bo Górnik Łęczna wrócił do Ekstraklasy – dodał Paweł Sasin, który w obu meczach z ówczesnym Energetykiem wystąpił pełne 90 minut.

Pierwszą wygraną w pojedynkach z ROW-em Górnicy wywalczyli dopiero w tym sezonie. Zielono-czarni wygrali po bramkach Dawida Dziegielewskiego i Kamila Bętkowskiego zielono-czarni. Zwycięstwo o tyle cenne, że pozwoliło przełamać passę wyjazdowych porażek. Było to pierwsze po 319 dniach wyjazdowe zwycięstwo Górników.